Lotta på Teatervinden, Repslagarmuseet i Älvängen

Torsdagen 23.8
kl. 19.00 På Teatervinden, Repslagarmuseet i Älvängen
Musik-kafé
Lotta Rossövik & Lennart Andersson

Lotta RossövikLotta Rossövik, som har sina rötter på Orust har inspirerats av, dels sin musikaliska släkt men också av den svenska visskatten. Lotta sökte sig till Nordiska Visskolan i Kungälv och gick där året 1995-1996. Där utvecklades hennes röst och med åren har hon sedan funnit sitt eget personliga sätt att tolka och framföra visor.

Lotta har en härlig förmåga att möta sin publik med närhet och glimten i ögat. Hon blandar gärna historier och anekdoter ur livet i sitt program. Visor hämtar hon allt ifrån Taube till nutidens vis författare. Hon har deltagit i ett otal konserter i Väst Sverige men återkommer alltid till sin bas på Orust, där hon har sitt hjärta.

Spelade 2007 in CD skivan: ”Visor från mormors trädgård” tillsammans med Karl-Gunnar Malm från Göteborg. 2009- 2010 genomförde Lotta, tillsammans med Karl-Gunnar Malm och Lennart Andersson en bejublad turné med ca 25 konserter i Västra Götaland, arrangör Musik i Väst, Göteborg.

Mellan 2003 och 2011 har Lotta deltagit på 7 konserter i Södra Norge, tillsammans med en av Norges främsta vissångare och tolkare av Evert Taube nämligen Jan Engervik. 2012 fick Lotta Orust Kulturpris med motivering: ”Lotta har under många år spridit sådan glädje, både för unga och gamla, med sina visor och sitt fantastiska berättande. Hon värnar om vår kulturskatt i visan, gärna på Orustmål. Ingen går oberörd från Lottas visuppträdande. Hon sätter även Orust på kartan när hon uppträder utanför kommunen.” Juni 2013 kom Lotta ut med sin nya soloplatta ”Hem”.

Lotta och LennartLotta har denna kväll med sig sin farbror Lennart som är en duktig dragspelare och de har spelat ihop många gånger. Ett tillfälle ni absolut inte får missa!!

Entré 130:- inkl Kaffe och dopp
Insläpp från kl. 18.30

Biljetter: Förköp endast på Museet!

Förhandsbokning Tel: 070-720 98 28